Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zprovoznil jsem online verzi adventury o které jsem psal minule.
Příběh je téměř hotov. Funguje již doplňování tabulátorem a lze to hrát i např. přes iPhone. Stále ještě není dořešeno load/save a pár dalších věcí.
Online si hru můžete zkusit tady.
Tiskni
Sdílej:
caseless=Truezajistuje, ze si kazdej muze psat prikazy jak jse zvyklej, velkyma, nebo malyma pismenama...
Vypadá to zajímavě Asi před 10 lety jsem dělal taky textovku (bylo to ještě na Amize) a ukazovalo mi to i obrázky z toho prostoru (byl jsem ve sklepě, byl (primitivne(!)) nakreslen sklep, kde bylo vidět nějaké předměty (které mizely při sebrání, a pod.), odhrnutí koberce, atd.
Dalo by se implementovat (jasně že dalo ) mapku, kde už člověk byl? (samozřejmně, kde nebyl, tak by vidět nebylo).
Nechtěl bys rozjet LOAD/SAVE? Myslím že při testování by se to mohlo hodit
Některé hlášky jsou dost husté